Laserowe leczenie grzybicy paznokci

Grzybica paznokci jest często spotykaną chorobą, którą zakaża się około 12% ludności. Zarówno grzybica paznokci u rąk, jak i paznokci u nóg może spowodować kłucie w paznokciach lub nawet mocny ból. Najbardziej ludzie cierpią z tego powodu, że ich paznokcie stają się brzydkie, wówczas wstydzą się chLeczenie rumienia laserem FOTONAodzić na boso lub chodzić w otwartym obuwiu publicznie. Grzybica powoduje zmianę koloru paznokci, złuszczanie się skóry wokół paznokci, a w ciężkich wypadkach– również nieprzyjemny zapach, dlatego większość ludzi stara się jak najszybciej pozbyć się tej choroby.

 

Objawy i przyczyny powstawania grzybicy paznokci

Do zakażeń grzybiczych usposabia źle dobrane, uciskające obuwie, spadek odporności i zaburzenia hormonalne, jak np. niedoczynność tarczycy. Początkowo grzybica może być trudna do rozpoznania, szczególnie, gdy zajęty jest tylko jeden paznokieć. Grzyb atakuje bezboleśnie, od wolnego końca lub od strony bocznych wałów paznokcia. Paznokieć grubieje, pojawiają się białe lub żółte plamy. Często występują popękania i pobrużdżenia. Następnie paznokieć staje się miękki i łamliwy, a brud i powietrze, które wnikają poprzez pęknięcia powodują jego ciemnienie. W końcu cały paznokieć może ulec rozpadowi lub całkowicie się oddzielić. Po utracie paznokcia palce stają się wrażliwe na ucisk. Nowy paznokieć często odrasta zniekształcony. Paznokcie dotknięte grzybicą są bardziej narażone na infekcje bakteryjne. Nie leczona grzybica paznokci utrzymuje się latami.

 

Leczenie

Wśród metod leczenia grzybicy można wymienić farmakologię oraz sposoby zachowawcze, polegające na stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych.  Największą skutecznością cieszy się też laseroterapia z użyciem lasera neodymowo-yagowego. Zabieg laserowy stanowi alternatywę dla terapii z zastosowaniem lakierów przeciwgrzybiczych lub preparatów przyjmowanych doustnie. Podczas seansu z wykorzystaniem lasera infekcja grzybicza zostaje usunięta bez ryzyka wystąpienia efektów ubocznych, a sama terapia polega na naświetlaniu płytki paznokcia oraz tkanek okalających wiązką lasera.

 

Fotona Dualist SP

Laser  Fotona Dualist SP wyróżnia się długością fali świetlnej wynoszącą 1064nm. Jego zaawansowana technologia sprawia, że jest wielofunkcyjny, a ryzyko uszkodzenia tkanek minimalne. Zabieg laserowego leczenia grzybicy paznokci polega na naświetlaniu płytki – głowica lasera nie dotyka powierzchni, tylko przesuwa się ponad nią na wysokości ok. 1-2 cm. Odpowiednio dostosowane parametry systemu oddziałują termicznie na strzępki grzyba, doprowadzając do ich zniszczenia. Procedura trwa ok. 10-20 minut i nie wymaga znieczulenia. Terapia jest zazwyczaj dzielona na etapy.

Schemat terapeutyczny polega na wykonaniu 4 zabiegów w odstępach 7 dniowych, a następnie dla ugruntowania efektu leczniczego 1 zabieg w miesiącu przez kolejne 3 miesiące ( łącznie 7 zabiegów ) .