BOTOX - leczenie nadpotliwości


Toksyna botulinowa jest neurotoksyną łączącą się z zakończeniami nerwowymi w gruczołach potowych. Blokuje ona uwalnianie chemicznego przekaźnika (acetylocholiny), który stymuluje wytwarzanie potu.

Licznie przeprowadzone badania wykazały, że wstrzyknięcia toksyny botulinowej dają znaczną poprawę w leczeniu nadmiernej potliwości miejscowej. Zabieg polega na punktowym ostrzykiwaniu niewielką ilością preparatu, przy użyciu bardzo cienkiej igły, miejsc o zwiększonej potliwości (twarz, pachy, dłonie, stopy, twarz, głowa). W celu zapewnienia pełnego komfortu pacjentowi, przed zabiegiem można wykonać miejscowe znieczulenie. Ustąpienie nadpotliwości obserwuje się po 3-5 dniach po zabiegu i utrzymuje się zwykle do 6 miesięcy.
Bywa iż efekt działania leku jest dłuższy z powodu wyeliminowania czynnika emocjonalnego nasilającego pracę gruczołów potowych. Podobnie jak w przypadku leczenia zmarszczek, zabieg może być wielokrotnie powtarzany 2 razy do roku lub jeden raz przed okresem letnim, kiedy nadmierna potliwość jest najbardziej kłopotliwa.
 
Wstrzykiwanie toksyny botulinowej jest zabiegiem bezpiecznym.
Metoda ta jest stosowana w leczeniu wielu innych chorób od ponad 20 lat.
 

Przeciwwskazania:

  • zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej nie powinien być wykonywany u kobiet w ciąży i w czasie laktacji
  • Innymi rzadko występującymi przeciwwskazaniami są:  alergia na toksynę botulinową typu A lub albuminę ludzką
  • choroby płytki nerwowo-mięśniowej 

     (miastenia gravis, stwardnienie zanikowe boczne, zespół Lamberta-Eatona)
     przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych (np. gentamycyna)
     rozległe uszkodzenia skóry